SHARE
DAY 1 RESULTS – NATIONAL JUNIOR CADET C’SHIPS

 

Please scroll down for Day 1 results from the National Junior Cadet Championships at Dublin’s National Stadium.

26 bouts were decided this evening.

The tournament resumes at 1.30pm tomorrow afternoon.

Note – boxers only weigh-in again on the day of their finals.

 

2019 National Boys and Girls Junior Cadet Championships National Stadium Dublin

Friday, June 14

Prelims (6.30pm)

31kg William Mongan (Crumlin) beat Rico Donoghue (Portlaoise) 5-0
31kg Nicko Donoghue (St Michaels Athy) beat Karl Reilly (Immaculata A) 3-2
38.5kg Shane Quinn (St Pauls A) beat Peter Ward (Immaculata A) 5-0
37kg Jack McNamee (Olympic Mullingar) Edward Carthy (St Micheals Athy) 5-0
37kg John Harry (Portlaoise) beat Armandas Kreqzde (Avona) 4-1
37kg Marcus Barrett (Titans) beat Brian Daly (Olympic Mullingar) 5-0
40kg Owen Cleary (Olympic Galway) beat Anthony Hunter (St Pauls A) 5-0
40kg Roy Colgan (Avona) beat Tyler Nolan (Cherry Orchard) 5-0
40kg Danny Reilly (St Pauls M) beat Bleik Lisaks (Bracken) 5-0
40kg Callum Flaherty (Connemara) W/O
41.5kg Philip Feokrytov (Arklow) beat Jack McCarthy (Dealgan) 5-0
41.5kg Lee Gallagher (Ratoath GG) beat Ryan Jenkins (Olympic Mullingar) 5-0
41.5kg Sean Murray Lynch (Avona) beat Nathan O’Hara (Paulstown) 5-0
41.5kg Sean Tyndall (Docklands) beat Sam Harty (Rathkeale) 5-0
41.5kg Dean Smithers (Swords) beat William Carthy (St Michaels Athy) 4-1
46kg Angelina Duffy (Glin) beat Megan Carthy (St Michaels NR) 5-0
46kg Abbie Gibbons (Cherry Orchard) beat Niamh Molloy (Connemara) RSC3
48kg Jamie Scott (Golden Gloves) beat Donnacha Mooney (Clann Naofa) 5-0
50kg Daniel O’Brien (Setanta L) beat Stephen Walsh (Monkstown D) 5-0
50kg James O’Reilly (Togher) beat Michael McInerney (Cloghan) 5-0
54kg Rebecca Collins (Glin) beat Cleah Young (St Pauls A) 5-0
54kg Niamh Keogh (Olympic Mullingar) beat Lucy O’Neill (Ballybough) 5-0
54kg Aine Curtis (Achill) beat Allanah Attewell (Tobar Pheadair) 4-1
54kg Ariana Usetilaite (Tipperary Town) beat Ella Hanlon Malone (Glin) 5-0
56kg Ryan Lee (Crumlin) beat Oscar Lewins (Monkstown D) 5-0
60kg Casey Dermody (Raging Bull) W/O

Saturday, June 13

Q/Finals and S/Finals (1.30pm)

31kg Alfie Jordan (Olympic Mullingar) V Louis Rooney (Star)
31kg Josh Favoudon (St Margarets M) V William Harty (St Ailbhes)
31kg Luke Mulhall (Docklands) V Aaron McKenna (O’Hanlon Park)
31kg William Mongan (Crumlin) V Nicko Donoghue (St Michaels Athy
38.5kg Callum Ruth (Cabra) V Charlie Ward (Ballaghaderreen)
38.5kg Dylan O’Flynn (St Colmans) V Paul Fitzgerald (Corinthians)
38.5kg Kai Griffin (Drimnagh) V Denis Aleksandrous (Bracken)
38.5kg Jack McAleer (Swords) V Shane Quinn (St Pauls A
41.5kg Michael McDonagh (Clara) V Thomas McInerney (Portlaoise)
41.5kg Louis Hill (Gilford) V Philip Feokrytov (Arklow)
41.5kg Lee Gallagher (Ratoath GG) V Nathan O’Hara (Paulstown)
41.5kg Sean Tyndall (Docklands) V William McCarthy (St Michaels Athy)
43kg Harry Matthews (Mulhuddart) V Kyle Smyth (Holy Trinity)
43kg Paul Corr (Cookstown) V Edward Barrett (Titans)
43kg Anton Genocky (Docklands) V Odhran Clancy (Rathfirland)
43kg Ian Austin (Monkstown D) V Kyle McMonagle Kearney (St Brigets U)
46kg Eugene White (Castleblaney) V Bernie Stokes (Loughshore)
46kg Andrew Ward (St Malachys) V Michael Ward (Ballyhaunis)
46kg Adam O’Neill (Glin) V Anthony O’Reilly (Callan)
50kg Danny Delaney (Urlingford) V Terry Maughan (Crumlin)
44.5kg Malo Davis (Monkstown D) V Ben Dempsey (Achill)
44.5kg Alan Donnelly (Midleton) V Christopher Doyle (St Ailbhes)
50kg Joshua Barrett (Titans) V Arthur McDonagh (Crumlin)
50kg Dylan McShane (St Pauls A) V Michael Collins (Avona)
50kg Daniel O’Brien (Setanta L) V James O’Reilly (Togher)
52kg William Harty (Rathkeale) V Tom Cash (Portlaoise)
52kg Harley Fagan Harold (Bracken) V Lee McEvoy (Avona)
52kg David Blaney (Navan) V Kyle Holden (St Michaels Athy)
G54kg Rebecca Collins (Glin) V  Niamh Keogh (Olympic Mullingar)
G54kg Aine Curtis (Achill) V Ariana Usetilaite (Tipperary Town)
56kg Lawrence Connors (St Marys D) V Ronan McNamee (St Johns U)
56kg Adam Sweeney (Gateway) V Ryan Lee (Crumlin)
59kg James Maguire (Holy Family L) V John Joyce (Cloghan)
59kg Aaron Ward (Darndale) V Alex Herteg (Bay City)
60kg Gabrielle Mongan (Whitechurch) V Jade McNamee (Olympic Mullingar)
60kg Hope Gallagher (Achill) V Casey Dermody (Raging Bull)

Friday, June 21

Q/Finals (7pm)

31kg Winner V Winner
31kg Winner V Winner
33kg John Connors (Craanford) V Patsy Joyce (Olympic Mullingar)
37kg Ashton Ruth (Cabra) V Winner
37kg Winner V Winner
38kg Sophie Curley (Dealgan) V Caoimhe Kinsella (St Anthonys/Pats)
38.5kg Winner V Winner
38.5kg Winner V Winner
42kg Aliyah Flood (Monkstown D) V Jamie O’Rourke (Wexford CBS)
44kg Shauna O’Riordan (Sliabh Luachra) V Ellie Hanrahan (Kilfenora)
44kg Esther Lambe (Setanta L) V Winner
46kg Sophia Elstrone (Ardnaree) V Carleigh Irvine (Illies GG)
46kg Winner V Winner
48kg Jason Curtis (Docklands) V Drew Fitzpatrick (Saints)
48kg Padraig Stapleton (Monkstown D) V Aaron McDaid (Raphoe)
48kg Casey Walsh (Abbey) V Cian Dolan (Monivea)
48kg Jimmy Hutchinson (Tipperary Town)V Winner
48kg Caragh Murphy (Oughterard) V Alex Dickenson (Rathnew)
48kg Nora Jackman (Paulstown) V Caoilfhionn Crowley (Erne)
51kg Michaelah Quinlan (Tipperary Town)V Georgia McGovern (Drimnagh)
51kg Tia Attewell (Tobar Pheadair) V Natalia Fasciszewska (Aglish)
64kg Emma Keating (Paulstown) V Jodie Byrne (St Teresa’s)
70kg Nikita Iyamu (Crumlin) V Brianna Tobin (Spartans)

Saturday, June 22

S/Finals (10am)

40kg Winner V Winner
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
43kg Winner V Winner
44.5kg Ronan Love (Loup) V Seamus Maughan (Cookstown)
44.5kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Luke Hall (Rochfordbridge) V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Belaal El Yaqout (O’Hanlon Park) V John McDonagh (Cabra)
59kg Devon Clooney (Cherry Orchard) V Patrick Stokes (St Johns U)
59kg Winner V Winner
68kg Anthony Taggart (Ormeau Road) V Thomas Ward (Carrickmore
54kg Robbie Flood (Cabra) V Cole Byrne (Enniskerry)
62kg Sean Dinnegan (Mullingar Elite) V Ethan Taylor (Loughglynn)
62kg Michael A McCarthy (Urlingford) V Brandon McMahon (Carrickmore)
90kg Charlie McDonagh (Galway) V Adam Olaniyan (Jobstown)
90kg Mike McCarthy (Rathkeale) V Edward Sweeney (Titans)

Saturday, July 6

Finals (11am)

(Weigh-ins – 8am to 9am at the National Stadium)

27kg Jamie McMahon (Ardee) W/O
31kg Winner V Winner
G33kg Stacey O’Connor (Jobstown) W/O
33kg Brandon Joyce (Mulhuddart) V Winner
G36kg Carley Mullarney (Ballyhaunis) W/O
35kg Tadgh Sheridan (Olympic Mullingar) V Martin McDonagh (Avona)
37kg Winner V Winner
G38kg Chantelle Balfe (Craanford) V Winner
38.5kg Winner V Winner
G40kg Shakira McCrudden (Riverside) W/O
40kg Winner V Winner
41.5kg Winner V Winner
G42kg Katie O’Keeffe (Kanturk) V Winner
43kg Winner V Winner
G44kg Winner V Winner
44.5kg Winner V Winner
G46kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
G48kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
G51kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
G54kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
56kg Winner V Winner
G57kg Alicia King (Ratoath GG) V Courtney Joyce (Clonmel)
59kg Winner V Winner
G60kg Winner V Winner
62kg Winner V Winner
64kg Ava Rose Lyndon (Glin) V Winner
65kg Dementas Auzelis (Ballaghederreen) W/O
67kg Dayna Elbharaoui (Crumlin) W/O
68kg John Paul Mongan (OLOL) V Winner
G70kg Winner V Winner
72kg Callum McGillin (Two Castles) V Ryan Murphy (Neilstown)
G75kg Brianna Ryan (Setanta L) V Cliona Darcy (Tobar Pheadair)
76kg Clayton Nolan (Ballyhaunis) V Caolan Devlin (Mark Heagney)
80kg Kurt Doyle (Crumlin) V Bernard Cawley (St Davids Naas)
90kg Winner V Winner
90+kg Danny O’Brien (Shadows) W/O

Also read

Waterford’s Peter Moloney claims fifth place in Polish Grand Prix while Irish Pony team win another Nations Cup

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here