SHARE
FULL BOY 4 AND JUNIOR 1 & 2 NATIONAL C’SHIPS DRAWS

 

Please scroll down for full draws at the National Boy 4 and Junior 1 & 2 Championships.

Boxing begins on Friday at 6.30pm. A second session begins at 10am on Saturday morning.

Note: boxers only weigh-in again on the day of their finals.

 

 

 

National Boy 4 and Junior 1 and 2 Championships National Stadium Dublin

Friday May 24

Q/Finals (6.30pm)

36kg Gerard Pratt (Olympic Galway) V Paddy Cleary (Olympic Galway)
42kg Oisin Worsencroft (St Colmans) V Gavin Ryan (Ratoath)
44kg Michael Connors (Cherry Orchard) V Cole Taylor (Oliver Plunkett)
44kg Michael Nugent (Olympic Mull) V Cameron Crichton (Rochfordbridge)
46kg Martin Doherty (Holy Trinity) V Soni Gaffney (Bantry)

Junior 2

54kg Luke Mooney (Corinthians) V Eoin Higgins (Portlaoise)

Boy 4

46kg Caelan Doherty (Two Castles) V Raymond Joyce (Clonmel)
48kg Jack Dempsey (Wexford CBS) V Cian Cramer (Cabra)
52kg Thomas McDonnell (Bay City) V Colm Folan (Connemara)
52kg Cody O’Reilly (Curragh) V Criostior Browne (Oliver Plunkett)
54kg Jim Donovan (OLOL) V John Donoghue (Olympic Galway)

Junior 2

70kg Thomas McDonagh (Galway) V Emeka Onwuka (All Saints)

Boy 4

57kg David McDonagh (Galway) V Cale Brennan (St Michaels Athy)
57kg Thomas McDonagh (Crumlin) V John Keenan (Leeside Lough)
57kg JP McDonagh (St Pauls M) V Tom Murphy (St Ibars/Josephs)
57kg David O’Hara (St John Bosco A) V Liam Crawford (Raphoe)
60kg Evan Kirwan (Drimnagh) V Oran Carton (Star of the Sea)
60kg Luka Nadrashvilli (Legacy) V Jake Farrell (St Josephs Edenderry)
63kg Sean Hayden (Gorey) V Ben McHugh (Corrib)
63kg John Fay (Swords) V Dean Doherty (Carndonagh)
66kg Sean Brennan (Corinthians) V Connor Murphy (Ballyduff)
70kg Eoin Clarke (Virginia) V Jake Walker (Lisburn)
70kg Liam McCormack (Holy Family L) V Charlie Neill (Ballysillan)
70kg Conor Dargan (Whitechurch) V Josh Olaniyan (Jobstown)
75kg Curtis Darcy (Callan) V Sam Davey (Townland)
75kg Dylan O’Brien (Leeside Lough) V Dylan Bradley (Muskerry)
80kg Finn Mitriovic (Claremorris) V Sean Trant (Glashule)

Saturday May 25

Q/Finals (10am)

Junior 1

52kg Michael Maughan (St Michaels Ath) V Shane O’Brien (Raging Bull)
52kg William O’Reilly (Charleville) V Patrick Mullan (Holy Trinity)
52kg John Ginty (Geesala) V Cian Moran (Cabra)
57kg Jordan O’Donnell (St Georges) V Patrick Ward (Riverside)
57kg Tim Twohig (Riverstown) V Cain Lewis (Ballymun)
60kg Patrick Donovan (Olympic Galway) V Jordan Giggin (Ballyduff)
60kg James Uzell (Drimnagh) V Ryan Johnston (Clonard A)
63kg Sean Roche (Donore) V Mark Rhatigan (Aglish)
63kg David Drennan (Paulstown) V Liam Walsh (Sliabh Luachra)
63kg Ethan Douglas (Cairn Lodge) V Peter Convery (St Johns U)
66kg Bernard Agnew (Clonard A) V James Whelan (Docklands)
66kg Charlie Ward (Olympic Galway) V Padraig Doyle (Bunclody)
70kg David Doyle (Urlingford) V Conor Donnelly (Rathfirland)
75kg Lennon Meade (Hyland BA) V Harry Good (Letterkenny)
80kg Danny McHugh (Two Castles) V Robbie Zackozora (Muskerry)
80kg John McDonagh (Navan ) V Peter Maughan (Ballyhaunis)

Junior 2

50kg Padraig Cleary (Holy Trinity) V Karl Sheridan (Crumlin)
54kg Dylan McDonagh (Olympic G) V Jerome G Lonergan (Clonmel)
57kg Thomas Orr (Lisburn) V Jamie Lee (Douglas )
57kg Oran Gethins (Sean McDermott) V Cian Duggan (Cabra)
57kg Joe Harkin (Oakleaf) V Ciaran Harkin (Oakleaf)
60kg Adam Sinnott (Rathnew) V James Treacy (Corinthians)
60kg Padraig O’Cualain (Connemara) V Steven Cairns (Legacy)
63kg Matthew Tyndall (Docklands) V Fionn Gill ( Ardnaree)
63kg Ethan McCaul (St Josephs U) V Luke Byrne Doyle (St Marys NR)
70kg Michael Stokes (Oakleaf) V Maxim Dusyhy (St Pauls M)
70kg Darragh Gilroy (Fr Flanagans) V Josh Cummins (Trinity Boys)
75kg Paddy Collins (Baldoyle) V Francis McDonagh (Sparticus)
75kg Patrick Lawlor (Brian Dillons) V John McDonagh (Galway)

Friday May 31st (6.30pm)

Boy 4 Final

33kg Michael Glennon (St Brigids Eden) V Dylan Foy (Banbridge)

Boy 4 Semi Finals

36kg Naoise O’Leary (St Anthony’s/Pats) V Jamie McCann (Whitechurch)
36kg Jason Lynch (Illies GG) V Winner
39kg Michael O’Reilly (Saviours Crystal) V Willie Delaney (Marble City)
39kg Cormac Hall (Dunfanaghy) V Martin Collins (Drimnagh)
42kg Damian McGuigan (Clonard A) V Jake Daly (Castlebar)
42kg Dylan Sherry (Emyvale) V Winner
44kg Darren Flynn (Castlerea) V Brogan McComiskey (Gilford)
44kg Winner V Winner
46kg John Donohoe (St Michaels Athy) V Conor Reynolds (Corinthians)
46kg Winner V Winner
48kg James O’Loughlin (Olympic G) V Conor McCrory (Townland)
48kg John McCarton (Carrickmore) V Winner
50kg Patrick Corcoran (Cloghan) V Michael Cleary (Olympic G)
50kg William Faulkner (Rathkeale) V Ben Cooke (St Johns U)
52kg Michael Lawrence (Trinity Boys) V Bernie McDonagh (Dunfanaghy)
52kg Winner V Winner
54kg Terry Hanna (Townland) V Thomas Brolly (St Johns U)
54kg Luke Beakhurst (Esker) V Winner
57kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Charles McDonagh (Cookstown) V Ciaran Bergin (Castlerea)
60kg Winner V Winner
63kg James McGuinness (St Monicas) V Andrew Faulkner (Rathkeale)
63kg Winner V Winner
66kg Skirmantas Auzelis (Ballaghaderreen)V Sean Whelan (St Marys NR)
66kg James Muckian (Silverbridge) V Winner
70kg Martin Keenan (Leeside Lough) V Winner
70kg Winner V Winner
75kg Thomas Corcoran (Enniskillen) V Tyler Meade (Hyland BA)
75kg Winner V Winner
80kg Joseph Hutchinson (Neilstown) V Patrick McDonagh (St Brigids Kildare)
80kg Ryan O’Neill (Clonmel) V Winner
91kg Ali Hassan (Cavan) V Nathan Ward (Monivea)

Saturday June 1

Junior 1

S/Finals (10am)

 

44kg Clepson dos Santos (Holy Trinity)V James Timms (Cherry Orchard)
46kg Nathan Keenan (Mayfield) V Ben Williams (Drimnagh)
48kg Toby Ogugua (Tramore) V Mason McClintock (Holy Trinity)
48kg Brooklyn Saunders (Docklands) V Ronan Mongan (Gilford)
50kg Dylan Stokes (Crumlin) V Kyle McGreevey (Holy Trinity)
52kg Mark Reneghan (Armagh) V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Chad Magill (Glengormley) V Raymond Scully (Glasnevin)
54kg Cahir Gormley (Illies GG) V Dave O’Neill (Charleville)
57kg Conal Treanor (Dealgan) V Tiernan Glennon (St Josephs U)
57kg Winner V Winner
60kg Jamie Doyle (Gilford) V Ryan Cullen (The Ballagh)
60kg Winner V Winner
63kg Rory O’Gorman (St Malachys) V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Odhran McGinley (Dunfanaghy) V Luka Gureshidze (Togher)
66kg Winner V Winner
70kg Michael McCarthy (Sacred Heart D)V Devon Hanrahan (Saviours Crystal)
70kg Michael Loughran (Silverbridge) V Winner
75kg Sean Walsh (Trojan) V Paul Mahon (Ballinacarrow)
75kg Martin Mongans (OLOL) V Winner
80kg Qudus Narudeen (Raging Bull) V Micheal McDonnell (Crumlin)
80kg Winner V Winner
91kg Christian Storey (Corpus Christi ) V Michael McDonagh (Navan)
91kg Conor McDonagh (Galway) V Anthony O’Mahony (Muskerry)

Saturday June 1

S/Finals (5pm)

Junior 2

48kg Patrick McShane (Letterkenny) V Oisin Mulholland (East Down)
48kg Jake Rapple (Monkstown D) V Aaron Kirwan Doyle (The Ballagh)
50kg Kevin Fahy (Oughterard) V Kieran McPartland (Ratoath)
50kg Shea Neeson (Moneyglass) V Winner
52kg Jake McMahon (Liberty) V Jesse Callaghan (Illies GG)
52kg Leandro de Silva (Smithfield) V Jack Desmond (Bantry)
54kg Jon McConnell (Holy Trinity) V Daire Halfpenny (Gilford)
54kg Winner V Winner
57kg Keelyn Roche (St Aidans) V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Thomas McCann (St Pauls A) V Eoghan Quinn (St Johns U)
60kg Winner V Winner
63kg Joseph Burke (St Canices) V Aaron O’Keeffe (Kanturk)
63kg Winner V Winner
66kg Shane O’Gorman (St Malachys) V Sean Dunleavy (Charlestown)
66kg Richard Cummins (Tipperary) V William Hayden (Crumlin)
70kg Jack O’Connor (Four Kings) V Winner
70kg Winner V Winner
75kg Dominic Oscar (St Michaels Ant) V Tiernan Mayse (Two Castles)
75kg Winner V Winner
80kg Neil Rowe (St Cianans) V Daniel Treen (Dungarvan)
80kg Jason Myers (Titans) V Fedhlim Quinn (Galbally)
85kg Jack Marley (Monkstown D) V Patrick McDonagh (Cookstown)

Friday June 7

Boy 4

Finals (6.30pm)

36kg Winner V Winner
39kg Winner V Winner
42kg Winner V Winner
44kg Winner V Winner
46kg Winner V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Winner V Winner
85kg David Sweeney (Sligo City) W/O
91kg Nathan Ojo (Esker) V Winner
91+kg Coleman Barrett (Olympic Galway) W/O

Saturday June 8

Finals (11am)

Junior 1

39kg Jerry Wall (Grangecon) W/O
42kg Bryce Collins (East Down) W/O
44kg Aaron Treanor (Emyvale) V Winner
46kg Cian O’Toole (St Davids Naas) V Winner
48kg Winner V Winner
50kg Luke Price (St Francis) V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Winner V Winner
85kg David McDonagh (Avona) V John McDonagh (Galway)
91kg Winner V Winner
91+kg Airimas Bauras (Leos) V Winner
108kg Bernard McDonagh (St Annes) W/O

Junior 2

44kg John Joyce (Olympic Mullingar) W/O
46kg Eric Nash (Marble City) W/O
48kg Winner V Winner
50kg Winner V Winner
52kg Winner V Winner
54kg Winner V Winner
57kg Winner V Winner
60kg Winner V Winner
63kg Winner V Winner
66kg Winner V Winner
70kg Winner V Winner
75kg Winner V Winner
80kg Winner V Winner
85kg Raul Enache (Smithfield) V Winner
91kg Dylan Burns (Townland) V James Redmond (Ballybrack)
96kg Malachy Duffy (Virginia) W/O
118kg Christian Halligan (Saviours Crystal) W/O
125kg Joshua Philips (Ardoyne Holy Cross) W/O

Also read

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here