SHARE
DEEGAN, FARDY & LOWE AMONG GUINNESS PRO14 DREAM TEAM NOMINEES

 

Scott Fardy, Max Deegan and James Lowe are among the nominees for the Guinness PRO14 Dream Team, which will be revealed tomorrow night in a TV special broadcast on Premier Sports 1 and eir sport 1.

A panel of over 75 media members were invited to take part in the voting. A group that included many former players and coaches alongside some of the most trusted and respected writers involved in covering rugby from across Ireland, the UK, Italy and South Africa.

The voting has now closed and three nominees have been identified at every position for the Guinness PRO14 Dream Team with 12 teams represented across all five participating countries.

The best talent from eir sport and Premier Sport will break down the Dream Team selections and discuss who has rightly won their spot, and who was unlucky to miss out. Murray Kinsella, Rory Lawson, Sean Holley and Luke Fitzgerald, who were all part of the 75-plus voting panel, will come together for this TV special to voice their opinions on the best performers in the Guinness PRO14.

Please note: The show will be broadcast on Premier Sports 1 at 8pm in the UK and on eir sport 1 at 7pm in Ireland.

Nominations (listed by alphabetical order):

Loosehead Prop

Dave Kilcoyne (Munster); Eric O’Sullivan (Ulster); Pierre Schoeman (Edinburgh)

Hooker

Epalahame Faiva (Benetton Rugby); Rob Herring (Ulster); Ken Owens (Scarlets)

Tighthead Prop

Zander Fagerson (Glasgow Warriors), WP Nel (Edinburgh), Marco Riccioni (Benetton Rugby)

Second Row

Tadhg Beirne (Munster), Scott Cummings (Glasgow Warriors), Federico Ruzza (Benetton Rugby)

Second Row

Scott Fardy (Leinster); Jonny Gray (Glasgow Warriors); Alun Wyn Jones (Ospreys)

Blindside Flanker

Max Deegan (Leinster); Peter O’Mahony (Munster); Josh Turnbull (Cardiff Blues)

Openside Flanker

Colby Fainga’a (Connacht), Braam Steyn (Benetton); Hamish Watson (Edinburgh)

No 8

Marcel Coetzee (Ulster), Bill Mata (Edinburgh), CJ Stander (Munster)

Scrum-Half

Caolin Blade (Connacht); John Cooney (Ulster); Dewaldt Duvenage (Benetton)

Out-half

Jack Carty (Connacht); Adam Hastings (Glasgow Warriors); Jaco van der Walt (Edinburgh)

Left Wing

Darcy Graham (Edinburgh); James Lowe (Leinster); Rabz Maxwane (Toyota Cheetahs)

Inside Centre

Bundee Aki (Connacht); Willis Halaholo (Cardiff Blues); Stuart McCloskey (Ulster)

Outside Centre

Tom Farrell (Connacht); Rey Lee-Lo (Cardiff Blues); Nick Grigg (Glasgow Warriors)

Right Wing

Monty Ioane (Benetton Rugby); Johnny McNicholl (Scarlets); Ratuva Tavuyara (Benetton Rugby)

Full Back

Dan Evans (Ospreys); Mike Haley (Munster); Matthew Morgan (Cardiff Blues)

Also read

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here